Viacero podobných Zemi?

 

Možno existuje miliarda planét podobných Zemi

 

Podľa amerického vedca Alana Bossa by sa len v našej galaxii malo nachádzať veľké množstvo planét, ktoré sa podobajú  na Zem.

V našej galaxii by sa  mohlo nachádzať vyše miliardy planét podobných Zemi. Tvrdí to Alan Boss, vedec z Carnegie Institution Of Science. Ten podľa BBC predostrel svoju víziu na každoročnom zasadnutí Americkej asociácie vedeckého pokroku, ktorá sa v týchto dňoch schádza v Chicagu v americkom štáte Illinois.

Pozemské a orbitálne teleskopy zatiaľ identifikovali približne 300 exoplanét, vesmírnych planetárnych telies, ktoré sa nachádzajú mimo Slnečnej sústavy. Máloktoré z nich však majú na svojom povrchu podmienky umožňujúce život.

„Hviezdy podobné nášmu Slnku spravidla disponujú jednou planétou vlastnosťami podobnou Zemi,“ tvrdí Boss.
Odborníci predpokladajú, že túto teóriu by mohli podporiť objavy Keplerovho teleskopu, ktorý plánuje americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA vypustiť na zemskú orbitu v marci.

Hľadaním vhodnej planéty však lov len začína. Podľa predošlého výskumu vedcov z University of Edinburgh je teoretická možnosť, že len v našej galaxii jestvuje niekoľko tisícok inteligentných civilizácií.

 
Pár ďalších teórií o iných planétach podobných Zemi
 

Posledné výsledky z teleskopu Kepler naznačujú, že vysokou pravdepodobnosťou nie sme vo vesmíre sami. Ide o prelomový poznatok pri skúmání kozmu. Oznámili to vedci, ktorí analyzujú dáta z teleskopu Kepler. Ako prvý o tom informoval britský deník Daily Mail.
 
Astronóm Dimitar Sasselov na konferencii v Oxforde oznámil, že teleskop Kepler, ktorý skúma planéty od minulého januára, objavil len za posledných pár týždňov cez 100 planét podobných Zemi.
 
Vedci veria, že v Mliečnej dráhe sú milióny hviezd, na ktorých by mohli byť podmienky k životu. V priebehu ďalších dvoch rokov budú spracované prvé výsledky.
 
"Život je len chemický systém, ktorý potrebuje menšiu planétu, vodu a kamene, aby sa mohli organizmy zrodiť a udržať," povedal Sasselov.
Za posledných 15 rokov bolo objavených 500 planét, ktoré vzbudili nádej, že by na nich mohol byť život. Ani u jednej sa to ale nepodarilo dokázať.
 
 

- Kepler je prvy vesmirny teleskop, ktory (podla ocakavani vedcov) dokaze odhalit planety velkosti Zeme okolo inych hviezd v ich obyvatelnych zonach (cize v oblasti kde moze na planete existovat voda v tekutom skupenstve, podla nazoru vedcov nevyhnutny predpoklad na vznik zivota nasho typu)
- je to dalekohlad s priemerom 95 cm, bol pred par dnami uspesne vypusteny nosicom Delta II
- dalekolad kvoli stabilite pozorovania bude umiestneny na obexznej drahe okolo Slnka, nie okolo Zeme
- planety bude detegovat pomocou tranzitnej metody, cize metody ked planeta prechadzajuca pred hviezdou sposobi jej zatienenie (a teda aj pokles jasnosti)
- dalekohlad ma vytipovanu malu oblast nasej materskej Galaxie, ktoru bude sledovat 3,5 roka. Pozrite si obrazok, ktory krasne ilustruje tuto oblast: