Vesmírne tragédie
VESMÍRNE TRAGÉDIE
Aj vesmírne výpravy majú svoje obete. Aspoň štyria sovietsky kozmonauti zomreli počas týchto misií. 24.apríla 1967 bol Vladimir M. Kolarov na palube Sojuzu 1 a krúžil po zemskej orbite, keď jeho vesmírna loď začala signalizovať poruchu. Počas pristávacích manévrov v nadmorskej výške 7 000 metrov sa šnúry padáka zamotali-Sojuz sa zrútil a roztreštil na pohorí URAL.
Podobný osud postihol aj troch členov posádky Sojuzu9 : Georgia T. Dobrovolského, Viktora I. Pacajeva a Vladislava N. Volkova.Pripojili sa k sovietskej stanici Saľut a strávili 23 dní vo vesmíre.O život prišli v závere misie. 29.júna 1971, v čase, keď už bolo všetko pripravené na ich návrat, zlyhalo zariadenie na vyrovnávanie tlaku v kabíne.
Až 50 osôb zahynulo pri výbuchu rakety Vostok počas dopĺňania zásob 18.marca 1980 vo Vesmírnom centre v Plesecku.
Aj niekoľko amerických kozmonautov sa stalo obeťmi vtedajšej honby za dobytím vesmíru. Roger B. Chaffee, Virgi T.Grissom a Edward H. White zomreli 29. januára 1967 pri požiari vesmírnej lode Apollo 1, kt. sa Vznietila pri ,,countdowne" ,teda odpočte. Vznietenie spôsobil skrat v motore. Táto smutná udalosť prinútila americkú NASA k celkovej zmene projektov rakiet a modulov pre nasledujúce vesmírne výpravy.
28. jamuára 1986, pri dvatsiatej piatej ceste do vesmíru, prišlo sedem členov posádky lode Challenger o život pred očami miliónov divákov. Stalo sa to pri výbuchu lode 73 sekúnd po štarte vo výške 14 020 metrov nad Cape Canaveral na Floride. Po tejto tragickej nehode boli štarty na dva roky pozastavené a americké vesmírne plány prerušené.