Humanizmus a renesancia na Slovensku
Od konca 15. storočia do konca 17.storočia sa myšlienky humanizmu a renesancie šírili aj na Slovensko. Bolo to hlavne zásluhou študentov, ktorí študovali na univerzitách v Taliansku, Rakúsku, Poľsku a vďaka reformácii, ktorá sa šírila z Nemecka.
Školstvo
Podobne ako v zahraničí aj u nás sa humanizmus prejavil veľkým záujmom o vzdelanie. V období humanizmu prevládalo predovšetkým individuálne vyučovanie - domáce školstvo. Takýmto spôsobom mohli byť vzdelávaní iba ľudia z bohatých vrstiev. Najmä cirkevná reformácia spôsobila v 16.a 17. storočí zmeny školských pomerov na Slovensku. Vznikali:
-
latinské stredné školy, ktoré zakladala šľachta – Bardejov, Bytča, Hlohovec, Ružomberok, Levoča, Kežmarok
-
gymnáziá a elementárne ľudové školy, v ktorých sa popri vyučovaní náboženského katechizmu používal aj materinský jazyk
-
protestantské, najmä evanjelické školy
-
rímsko-katolícka cirkev využívala najmä jezuitské gymnáziá a kolégiá
Niektorí domáci študenti odchádzali za štúdiom na univerzity do cudziny. Obdobie humanizmu bolo priaznivé pre rozvoj vysokého školstva aj u nás.
Academia Istropolitana
Z iniciatívy kráľa Mateja Korvína vznikla v roku 1465 v Bratislave prvá univerzita Academia Istropolitana podľa vzoru bolognskej univerzity. Bratislavská univerzita - jedináv ysoká škola v Uhorsku, mala štyri fakulty – artistickú, lekársku, právnickúa teologickú. Pre hospodárske ťažkosti táto škola humanitného charakteru zanikla.
Trnavská univerzita
Biskup Peter Pázmaň získal súhlas cisára Ferdinanda II. v roku 1635 na založenie univerzity v Trnave, najskôr len s filozofickou a teologickou fakultou, neskôr vznikla právnická a lekárska fakulta. Bola pri nej založená tlačiareň, kde vychádzali spisy profesorov, neskoršie i svetská literatúra, tlačili ju aj v reči ľudu. Neskôr bola táto vysoká škola jezuitov preložená doBudína.
Univerzita v Košiciach
Univerzitu v Košiciach založil biskup Benedikt Kisdy v roku 1657 mala dve fakulty. Od roku 1776, po zrušení jezuitského rádu bola premenovaná na Academiu regiu - Kráľovskú akadémiu.
Protestantské kolégium v Prešove
Existovalo od roku 1667 –bola to vyššia evanjelická škola s kurzom teológie a filozofie v najvyšších ročníkoch, ktorá mala byť protiváhou jezuitskej univerzity v Trnave. Škola dosiahla zakrátko takú úroveň, že sa plánovalo premeniť ju na evanjelickú univerzitu. Z politických dôvodov sa tak nestalo a škola musela niekoľkokrát zmeniť majiteľa aj zameranie.
Vzdelanosť
Vzdelanosť sa šírila najmä zásluhou tlačiarní. Významné tlačiarenské dielne vznikli v Trnave a v Bardejove – v kníhtlačiarni Dávida Gutgesela. Gutgesel vytlačil roku 1581 prekladKatechizmu Martina Luthera do bibličtiny. Katechizmus je nielen prvou knihou vytlačenou na Slovensku v jazyku, ktorému rozumeli široké masy slovenského obyvateľstva, ale aj prvýmľudovým šlabikárom, z ktorého sa učili čítať. Pamätnút abuľu bardejovskej kníhtlačiarnen a budove bývalej mestskej humanistickej školy odhalili roku 1977 pri príležitosti 400. výročia Bardejovskej kníhtlačiarne.
Osobnosti
Regiomontanus (vlastným menom Johannes Müller von Königsberg)
bol profesorom bratislavskej Univerzity Istropolitany, vyučoval algebru a trigonometriu, venoval sa konštrukcii astronomických prístrojov. Je autor vynálezu „lietajúceho mechanického orla“.
Mikuláš Oláh
humanistický vzdelanec, ostrihomský arcibiskup, uhorský prímas so sídlom v Trnave, uhorský kancelár, hontiansky župan, uhorský miestodržiteľ. Zakladateľ humanistickej školy v Trnave - kolégia, pre ktorú vydal študijný plán.
Ján Sambucus
humanista, filológ, lekár, historik a vydavateľ antických autorov. Bol dvorným historikom cisára Ferdinanda I. a jeho nástupcov. Trnavský rodák a priaznivec mesta. Napísal vyše 50 diel. Je autorom prvej veterinárnej publikácie v Uhorsku.
Peter Pázmaň
Ostrihomský arcibiskup so sídlom v Trnave. Jeho zásluhou vznikli jeziutské kolégiáv Trnave a v Bratislave, ústav na výchovu kňazov vo Viedni, ale najmä univerzita v Trnave.Bol aj náboženský spisovateľ.
Renesancia na Slovensku
V renesančnom slohu sa stavali domy, verejné budovy, radnice – najkrajšia u nás je v Levoči. Šľachta si budovala paláce v mestách, zámky a kaštiele na vidieku. V ich okolí sa nachádzali upravené parky.
Vrcholom renesančnej kultúry sú napríklad kaštiel v Bytči, Strážkach, Betlanovciach.
Úlohy:
1. Odkiaľ sa šírili humanizmus a renesancia na Slovensko?
2. Aké univerzity vznikli na Slovensku?
3. Vymenuj osobnosti humanizmu u nás.
4. Kde na Slovensku sa zachovali renesančné stavby?